• Facebook Clean

© 2019 Art Workshop of Western Sonoma County 

282 South High Street, Sebastopol, CA 95472 

Apple Blossom Festival Art Show

AWS Apple Blossom Show

2020 Apple Blossom Show

 

ART RECEPTION
Friday, April 17 • 7-9 pm

- Art, Food, Drinks & Music -

 

ART SHOW

Saturday, April 18 • 10 am-6 pm

Sunday, April 19 • 10 am-5 pm

Our major yearly event, the AWS Apple Blossom Art Show, takes place at the Sebastopol Center for the Arts in April, in conjunction with the town's weekend-long Apple Blossom Fair at Ives Park.  

 

It is a fun event that allows our art to be seen by hundreds of people. Approximately 50 AWS artists show, and hopefully sell, to the public at this annual event. A Friday night reception is hugely attended.

To participate in the show, AWS members must meet requirements for AWS monthly meeting attendance, sharing their art, and bringing food for our potlucks. Additionally, all contribute volunteer hours in order to pull off this big event together.

2019 Apple Blossom
Show Awards

 

BEST IN SHOW­­­­­­­:

Susan Barri for "Santa Rosa 95403" (oil)

 

FOUNDERS' AWARD:

Fran Neilsen for "Three's a Crowd" (acrylic)
James Reynolds for "Golden Summer" (pastel)

 

PEOPLE'S CHOICE AWARD:

Gail Radice for "Mirrored Canopy - Sugarloaf" (oil)

 

OIL

1st: Susan Barri "The Best Part of Waking Up"

2nd: Bonnie Seyford "Roses and Brass and Grapes"

3rd­­­­­­­­­­­­­­­: Gail Radice "Mirrored Canopy - Sugarloaf"

Honorable Mention: Susan Barri "Sunset California Style"

Honorable Mention: Marjorie Murray-Cortez "Maui, Hawaii"

Honorable Mention: Gail Radice "The Guardians of Spring"

Honorable Mention :Marilyn Sommer "Sprays of Blackberries"

 

ACRYLIC

1st: Linda Nease "Refuge, Big Island"

2nd: Kathleen Andre "Ascending"

3rd: Susan Bradford "Dilllon Beach"­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

Honorable Mention: Jerry Fabiano  "Marin Foothills"

Honorable Mention: Linda Nease "Family Too"

Honorable Mention: Fran Neilsen "Fierce Curiosity"

Honorable Mention: Fran Neilsen "Sunny Meadow"

 

WATERCOLOR

1st: Kathy Byrne "Pots and Pans"

2nd: Gail Mardfin "Shadow Play"

3rd: Christine McNamara "Quiet Morning"

Honorable Mention: Gail Mardfin "Tomales Bay Point"

Honorable Mention: Carol Mills "Cow With Red"

Honorable Mention: Arlene Parnay "Salt Point Cove"

Honorable Mention: Gary Wilson "Wetlands"

 

PASTEL

1st: James Reynolds "Roses"

2nd: Valerie Koppala Gardiner "Butterfly Dreams"

3rd: Jerry Fabiano "Chalk Hill Creek"

Honorable Mention: Valerie Koppala Gardiner "Morning Glow"

Honorable Mention: Carol Mills "Reflecting Apples"

Honorable Mention: Lonna Necker "Morning Figs"

Honorable Mention: James Reynolds "Fox"

 

PHOTOGRAPHY

1st: Bob Hart "Hanging On"

2nd: Bob Hart "Layers of Time"

3rd: Bob Hart "Long Valley"­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

Honorable Mention: Bob Hart "Highline Trail - The Adventure"

Honorable Mention: Marlene Horn "Heritage Round Barn"

Honorable Mention: Avinash Pandey "Hicks Valley"

Honorable Mention: Avinash Pandey "Laguna de Santa Rosa"

 

MIXED MEDIA

1st: Carolyn Wilson "Lavish"

2nd: Gary Wilson "Storytime"

3rd: Gail Mardfin "Sunflowers by the Window"

Honorable Mention: Christine McNamara "Blossom and Rock"

Honorable Mention: Christine McNamara "No Problem"

Honorable Mention: Christine McNamara "Memento"

Honorable Mention: Rhea Schnurman "Twilight on the Planet of Many Moons"

Honorable Mention: Lorraine Stribling "Oh, Tweet!"

 

DATE: 4/13/2019

JUROR: Pam Powell